متولد مهر (دخمه ای برای همدلی)
"خرد" از آن کسی است که بیاندیشد.
صفحات وبلاگ
نویسندگان
نویسندگان
نویسندگان
نویسندگان
نویسندگان
نویسندگان
پنج‌شنبه 28 بهمن 1389 :: 11:31 ق.ظ ::  نویسنده : مجتبی

 

 

سه شنبه  26/11/89

سینما سعدی شیراز_ 30/18

 

اشاره:    

 

پدر و مادر سالخورده ای برای دیدار فرزندانشان عازم سفر می شوند و با بی مهری فرزندان مواجه می شوند.

* فیلم ارتباط خانوادگی ساخته نادر مقدس اثری مرتبط با خانواده های سنتی و ایرانی و همچنین در بردارنده مفاهیمی است که انسان امروز چندان مقید به رعایت کردن آنها نیست.

فیلم به لحاظ روایت قصه، فیلمی ساده و بی ریا و بدور از ذهن زدگی روشنفکرانه است. فضای بوجود آمده برای مخاطب لحضاتی را  ایجاد می کند که به تامل درباره ی روابط خود با نزدیکان و حتی با خودشان  بیافتند.

جدا از اینکه این فیلم از لحاظ فنی و ساختاری و سینمای حرفی برای گفتن نداشت و به آن هم اشاره نمی خواهم کنم، نکته ای که این فیلم را با فیلمهای دیگر این روزگار ما متمایز می کند روایت سنت هایی هست که برای هر خانواده ای ملاک بوده. اما با زندگی ماشینی و توسعه یافتن ذهن اشخاص، این سنت ها جای خود را به غیر معمولی ترین تفکرات و انگیزه هایی می دهد که چه بسا باعث نابودی و پوچی انسان امروز گردد.

در کل به لحظ پیام انسان منشانه ای که در فیلم است و اینکه تفکرات بی بند و بار و صرفا پول درآوردن به هر قیمتی را در بعضی از فیلم های  سخیف و بی معنای این سالهای سینمای ایران می بینم، به این فیلم احترام انسانی می گذارم.

سعی شده در حد ممکن شخصیت ها باز شوند و تا حدودی فیلم نامه و حتی کارگردان موفق بوده اند. 

بازی ها هم با تلاش خوب بازیگران همراه است. بازی علی نصیریان و بهروز بقایی و هر دو فرزند بهروز بقایی که اسم شان خاطرم نیست بازی های خوبی در آمده اند. 

البته با دیدن این فیلم یاد فیلم های "قصه توکیو"، "گاهی خوشی گاهی غم" و "حال همه خوب است (رابرت دنیرو)" می افتید، که چندان ناراحت نشوید. چون فیلم ساده و بی ریا است و نمی خواهد مقام خود را در جای غیر خود قرار دهد.

 

 

آمار وبلاگ
مکان یاب
فال حافظ
سخنان جالب