X
تبلیغات
رایتل
 
متولد مهر (دخمه ای برای همدلی)
"خرد" از آن کسی است که بیاندیشد.
صفحات وبلاگ
نویسندگان
نویسندگان
نویسندگان
نویسندگان
نویسندگان
نویسندگان

 

 Tourist, The (2011) - Movie Poster

 

 

 

 

عوامل فیلم: 

 

کارگردان : Florian Henckel von Donnersmarck

نویسنده : Florian Henckel von Donnersmarck,Christopher McQuarrie, »

بازیگران: Angelina Jolie- Johnny Depp- Paul Bettany- Timothy Dalton- Steven Berkoff

ناشر: کلمبیا پیکچرز

تاریخ اکران : 10December , 2010

زمان فیلم : 104 دقیقه

زبان : انگلیسی

درجه سنی : PG-13 

ژانر : درام، هیجانی  

 

 

خلاصه داستان :  

در این فیلم جانی دپ و انجلینا جولی در نقش دو زن و مرد شیفته هم ظاهر می شوند که در شهر ونیز از دست باندی طبهکار و همچنین پلیس فرار می کنند. 

 

 

درباره فیلم:  

 

برای ساخت فیلم گردشگر راه و روشی وجود دارد که متاسفانه سازنده این فیلم آن راه را پیدا نکرده. ما در گردشگر شاهد یک فیلم کمدی/ رمانتیک بعلاوه عناصر جنایی و هیجانی در شهرهای پاریس و ونیز با محوریت یک زن جذاب و مرموز و یک معلم ریاضی می باشیم. با توجه با جمله بالا، باید اتتظار یک فیلمی غیر منطقی و غیر قابل باور را داشته باشید که کاراکتر های آن به دلیل عدم تناسب و شباهت با یکدیگر مجبورند تا آنجا که میتوانند یکدیگر را دست بیندازند و مسخره کنند. 

این عجیب ترین و شاید غیر قابل باور ترین نقشی باشد که من تا به حال از خانم انجلینا جولی (در نقش زن مرموز فیلم)  دیده ام.  گردشگر فیلمی است که در آن انجلینا جولی از کافه ای شروع می کند، برای فرار از مامورین پلیس به مترو فرار می کند، در همان هنگام قطاری شبانه روزی به مقصد ونیز می گیرد، مرد مرموزی را (با بازی جانی دپ) با خود همراه میکند و بدون اینکه ذره ای از آرایش موهایش به هم بخورد و یا بر روی لباس شیک اش لک بیافتد با جذاب ترین و تحریک کننده ترین ظاهر ممکنه خود را به مقصد می رساند. بازیگر این نقش باید کسانی مثل آدری همپتون و گریس کلی (بازیگران زن جذاب قدیمی هالیوود) بودند و مطمئننا این چیزیست که خود خانم جولی نیز بعد از تماشای خودش در فیلم به آن اعتراف خواهد کرد. 

جانی دپ در نقشی مانند نقش های  کری گرانت (هنر پیشه مرد جذاب فیلم های قدیمی هالیوود)، در قالب  مردی عاشق پیشه و علاقه مند به ایجاد رابطه با خانم های جذاب ظاهر می وشد که خود را تا گلو درگیر مشکلات و درگیری های همراه کاراکتر مونث فیلم می کند. بر روی کاغذ به نظر می رسد که با فیلمی روبرو باشیم پر از تکه های خنده دار از دو کاراکتر فیلم و اصطلاحا لاس زدن آنها با یکدیگراما در عمل به نظر می رسد که واقعا در این فیلم  کسی آقای جانی دپ را توجیه نکرده که گردشگر قرار است فیلمی طنز باشد نه خشک! اگر برای پیدا کردن معنی فیلم طنز به فرهنگ لغت مراجعه کنید نوشته شده که فیلم یا نمایش طنز اثریست خنده دار و سرگرم کننده  که کاراکتر های آن در موقعیت های پیچیده و خنده دار، نمایشی خنده دار از خود به اجرا می گذارند. متاسفانه باید بگویم جانی دپ در این فیلم نقش یک معلم ریاضی را به جدی ترین و خشک ترین حالت ممکنه بازی کرده است! 

داستان فیلم از این قرار است، صبر کنید! بهتر است بگویم این گونه فیلم ها همه شان داستانشان از این قرارند که مردی مرموز میلیون ها دلار از یک گانگستر دزدیده و مخفی شده، در این هنگام قوانین معمول این گونه فیلم ها به انجلینا جولی(معشوفه مرد) دستور میدهند که اکنون قطاری به سوی ونیز سوار شو!  به زودی کاشف به عمل می آید که مامورین پلیس سایه به سایه زن را به جهت به دام انداختن مرد تعقیب می کنند. بزودی  مشخص می شود که گنگستر و آدم کش هایش هم در قطار کسی که پول را از آنها دزدیده هستند! حالا نوبت این است که شاهد صحنه هایی شامل تعقیب و گریز بر روی پشت بام های ساختمان های ونیز، ناهاری در قطار، صحنه ای در کازینو و همچنین تعقیب و گریزی در کانال های ونیز در حالی که جانی دپ یک تاکسی موتوری را مثل قهرمانان این رشته به چپ و راست می راند باشیم! 

داستام فیلم به شدت کلیشه ای است. تنها یک قاعده و کلیشه معمول این گونه فیلم ها مانده بود که هنوز در گردشگر مشاهده نکرده بودم و وقتی آن را هم دیدم نگرانی ار اینکه نکند سازندگان این یک کلیشه را فراموش کرده باشند کاملا برطرف شد! شما میدانید که یک مرد وقتی در شرایطی اضطراری از ارتفاعی بلند باید بپرد چکار می کند؟ بله. درست حدس زدید! او در بازاری بر روی چادر میوه ها میپرد و چادر پاره می شود و او بر روی پرتقال های داخل گاری می افتد و در حالی که گاری پرتقال ها از بین رفته و فروشنده آنها نیز تنها سری از روی نارضایتی و عصبانیت تکان میدهد مرد راه خود را می گیرد و صحیح وسالم فرارش را ادامه می دهد! 

مجموعه ای از بهترین و معروف ترین بازیگران هالیوود به عنوان بازیگران مکمل در گردشگر ظاهر شده اند و ذکر این نکته که هیچ کدام از آنها نمیتوانند تاثیر گذاری لازم را داشته باشد جای بسی ناامیدی و تاسف برای این فیلم است. تیموتی دالتون و پل بتانی در نقش دو پلیس، استیون برکوف در نقش گنگستر فیلم و رفس سول در نقش "مرد انگلیسی" ظاهر شده اند. در این میان رفس سول نقش مردی را بازی میکند که بدون هیچ دلیلی و انگیزه ای در فیلم ظاهر می شود و همه جا می چرخد! در مورد آقای برکوف ذکر این نکته خالی از لطف نیست که من یکبار ایشان را در نمایشی برگرفته شده از کتاب مشهور "مسخ" نوشته فرانس کافکا در لندن و در نقش یک سوسک(!) دیدم. به نظر من تاثیر و کمک این بازیگر در فیلم گردشگر اگر این بار هم در نقش سوسک ظاهر می شد به مراتب بیشتر از نقشی است که او در فیلم داشته. 

ناراحت کننده ترین قسمت در مورد فیلم این است که بدانیم چه استعدادهایی در پشت دوربین برای این فیلم کار کرده اند، یا بهتر بگوییم، خود را تلف کرده اند. نویسنده و کارگردان ، فلورین هنکل کسی است که در سال 2007 با فیلم زندگی دیگران توانست اسکار بهترین فیلم خارجی را برای خود به ارمغان بیاورد. فیلمنامه نویسان، کریستین مک کواری و جولین فلوس هستند که اولی به خاطر فیلم مظنونین همیشگی و دومی به خاطر فیلم گاسفورد پارک، هر دو برنده اسکار شده اند. جدا از اینها، گردشگر فیلمی است برگرفته شده از یک فیلم فرانسوی که آن نیز نامزد اسکار بهترین فیلم خارجی سال بود. به نظر می رسد که هر سه نویسنده این فیلم جوایز اسکارشان را در این سالها به عنوان زیر دری و جهت بسته نشدن در منزلشان استفاده کرده اند. 

اینکه طرح داستانی فیلم به شدت مسخره است خیلی مهم نیست، ولی اگر قرار است با اکشنی توقف ناپذیر و تند روبرو شویم، حداقل بازی ها باید در سطحی قابل قبول و دیالوگ ها نیز هر از چند گاهی چیزی برای گفتن داشته باشند. خانم انجلینا جولی نقش زنی جذاب را بازی می کند، که به راحتی آب خوردن نگاه مردان را به سوی خود جلب می کند  و نه بیشتر و جانی دپ هم نقش یک معلم مدرسه را بازی می کند، آن هم به گونه ای که منتظر زنگ آخر است تا بتواند هر چه سریعتر برود و بولینگ بازی کند. بقیه بازیگران هم تنها سایه ای هستند از نام پر آوازه شان. در اینجاست که با کشیدن آهی به نشانه حسرت باید بگوییم که حداقل کری گرانت طرز رفتار صحیح با یک خانم زیبا را می دانست!  

 

 

Tourist, The (2011)

 

 

The Tourist (2011)

 

 

Tourist, The (2011)

 

 

Tourist, The (2011)

 

 

Tourist, The (2010)

 

 

Tourist, The (2011)

 

Tourist, The (2011)

 

Tourist, The (2010)

 

Tourist, The (2010)

 

 

 

آمار وبلاگ
مکان یاب
فال حافظ
سخنان جالب