متولد مهر (دخمه ای برای همدلی)
"خرد" از آن کسی است که بیاندیشد.
صفحات وبلاگ
نویسندگان
نویسندگان
نویسندگان
نویسندگان
نویسندگان
نویسندگان
یکشنبه 8 اسفند 1389 :: 11:14 ق.ظ ::  نویسنده : مجتبی

  

 

 

اشاره:  

روایت زندگی تحت فشار کودکان افغانی به صورت مستند وار.

  

درباره: 

* فیلم حنا مخملباف از جهاتی قابل تقدیر است. اما نمی توان حالت شعار گونه و مخاطب پر آن را نادیده گرفت.

اینکه کارگردان روشنفکری دوربین خود را بردارد و فیلمنامه ای دیکته وار برای شخصیت هایش در نظر بگیرد. اما مستند وار فیلم بگیرد و همه چیز را بخواهد به واقعیت ربط دهد، نه تنها کار پوچی است، بلکه بسیار خطرناک و برعکس طرد مخاطب و افکار عمومی را در پی دارد.

* حنا نیز به مانند پدر و خواهر بزرگش سمیرا سعی کرده زندگی انسانهایی را به تصویر بکشد که در نداشتن خیلی چیزها و امکانات اولیه، استعداد و یا حتی زندگی اشان را هم از دست داده اند. کاری که حنا انجام داده به عنوان یک انسان قابل تقدیر است. اما به نام یک روشنفکر و آینده نگر بسیار بد و خطرناک.

* اینکه طرح ما این باشد که زندگی بربادرفته اشخاصی را توصیف کنیم که بوسیله مذهبیون افراطی از بین رفته خوب است. اما نباید بی احترامی به دین و طرز فکر و عقیده دیگران بنام روشنفکری کرد. کاری که حنا در این فیلم انجام می دهد چندان با سن و سالش و سوادش میزان نیست. کاش پدر عزیزشان این خطر را می دید.

* بازی بازیگر نقش دختر افغانی خوب و شیرین از آب در آمده.

* کار و انجام پروژه را بیشتر بخاطر خانه فیلم مخملباف و تاثیر و عزتی که خود محسن مخملباف در افغانستان دارد می بینم. به عنوان کارگردان چندان نظری در کار حنا ندارم تا کارهای بعدیش. 

آمار وبلاگ
مکان یاب
فال حافظ
سخنان جالب